Imobilul de raport al lui Toma T. Socolescu de la numărul 2 de pe strada Ștefan cel Mare, vechea stradă Regina Maria. Construcția a început în 1914, clădirea a fost locuibilă din 1915, dar finalizarea sa a avut loc abia după terminarea Primului Război Mondial.
Arhitectul a fost nevoit să apeleze la însemnate împrumuturi pentru a duce la bun sfârșit construcția blocului.
Aici și-a instalat biroul și a lucrat până când bombardamentele americane au distrus parțial imobilul în 1944.
Clădirea a fost radical transformată de către sovietici la începutul anilor 1950, după ce a fost confiscată de stat. Remarcabilă sa fațadă originală nu mai există, fiind înlocuită cu una anostă[.
Inițial, clădirea găzduia nu mai puțin de 7 magazine la parter și avea 5 apartamente spațioase, inclusiv cel în care locuia arhitectul și familia sa.






















